Περί «Παραβίασης» Συστημάτων του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου

Αξιότιμες κυρίες, Αξιότιμοι κύριοι, φίλοι εκπαιδευτικοί,

Τις τελευταίες ημέρες διακινούνται στο Διαδίκτυο αναφορές για παραβίαση του συστημάτων του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) και διαρροή δεδομένων που αυτό τηρεί. Σας ενημερώνουμε πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Από τη μέχρι τώρα διερεύνησή μας, προκύπτει ότι τα δεδομένα που αναφέρονται σε δημοσίευμα που αφορά στην επίθεση, δεν προέρχονται από το σύστημα χρηστών του ΠΣΔ, ούτε από τις Βάσεις Δεδομένων των υπηρεσιών του.

Προέρχονται από εφαρμογή της εκπαιδευτικής κοινότητας, η οποία φιλοξενείται στο ΠΣΔ, στο πλαίσιο της φιλοξενίας ιστοτόπων που παρέχει το ΠΣΔ. Τα δεδομένα που διέρρευσαν είναι παλιά.

Για το θέμα ενημερώθηκαν οι διαχειριστές της εφαρμογής για να πράξουν σύμφωνα με τις προβλεπόμενες διατάξεις.

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο διαβεβαιώνει τα μέλη του ότι στο πλαίσιο του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Δεδομένων, τον οποίο εφαρμόζει, ακολουθεί όλα τα ενδεικνυόμενα μέτρα, προκειμένου να διαφυλάξει τα δεδομένα που τηρεί.

Με την ευκαιρία, σας υπενθυμίζουμε να εφαρμόζετε τις καλές πρακτικές ασφάλειας και προστασίας που προτείνει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στα μέλη του, όπως αναφέρονται στη σελίδα https://www.sch.gr/security.

Σας ευχόμαστε Χαρούμενη Ανάσταση και Καλό Πάσχα

Yπενθυμίζουμε ότι η μηδενική χρέωση μέσω κινητής τηλεφωνίας ισχύει μόνο για τον παρόντα ιστότοπο και για τους ιστότοπους που αναφέρονται στο δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων. Η προβολή περιεχομένου από άλλο ιστότοπο που έχει ενσωματωθεί στον παρόντα ιστότοπο (π.χ. video youtube) ή το άνοιγμα συνδέσμων που οδηγούν σε εξωτερικό περιεχόμενο δεν υπάγονται στη μηδενική χρέωση.