ROBOESL συνέδριο & έκθεση εκπαιδευτικής ρομποτικής

Στις 26 Νοεμβρίου γιορτάζουμε την εκπαιδευτική ρομποτική στο χώρο της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων με ομιλίες και παρουσιάσεις από μικρούς και μεγάλους στο πλαίσιο του συνεδρίου RoboESL! Στόχος του συνεδρίου είναι η ανάδειξη και η προώθηση της ρομποτικής ως εργαλείου μάθησης για όλα τα παιδιά και όχι μόνο για τους «προικισμένους» μαθητές/τριες. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην αξιοποίηση της ρομποτικής για τη δημιουργία μαθησιακού περιβάλλοντος που θα υποστηρίζει μαθητές/τριες σε κίνδυνο σχολικής αποτυχίας και πρόωρης αποχώρησης από το σχολείο. Το συνέδριο περιλαμβάνει εισηγήσεις από εκπαιδευτικούς και παρουσιάσεις έργων ρομποτικής από σχολικές ομάδες.

Το συνέδριο οργανώνεται στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού έργου ROBOESL (Robotics-based learning interventions for preventing school failure and early school leaving): με την εκπαιδευτική ρομποτική για την αντιμετώπιση της σχολικής αποτυχίας και πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου. Οι δραστηριότητες του συνεδρίου εντάσσονται στις εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Ρομποτικής.

H συμμετοχή/εγγραφή στο συνέδριο είναι δωρεάν. Ενθαρρύνουμε την έγκαιρη εγγραφή καθώς οι θέσεις είναι περιορισμένες:

• Εγγραφή στο συνέδριο:  κλικ εδώ
  • Αίτηση συμμετοχής των σχολείων στην έκθεση ρομποτικών κατασκευών: κλικ εδώ

Διοργανωτές: Ο εκπαιδευτικός οργανισμός EDUMOTIVA-European Lab for Educational Technology (εθνικός συντονιστής της European Robotics Week), η  7η σχολική επιτροπή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αθηναίων και το 6ο Εργαστηριακό Κέντρο Πειραιά με την υποστήριξη της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων.

Πότε: 26.11.2016 | Διάρκεια: 10:00- 16:00 | Που: Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων

Πρόσβαση:  Μετρό: Σταθμός «Κεραμεικός», Λεωφορεία: 049, 815, 838, 914, Β18, Γ18, Στάση «Φωταέριο», Τρόλεï: No. 21 (από Ομόνοια), Στάση «Φωταέριο»