Αριστοτέλειο Κολλέγιο «Μαθητές μελλοντικοί διπλωμάτες»

Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο διοργάνωσε το «21ο Mοντέλο Ηνωμένων Εθνών  -  ARCMUN» στις νεότευκτες υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις του.

Οφείλουμε να επισημάνουμε και να επιβραβεύσουμε το ήθος και τη συμπεριφορά των 385 περίπου μαθητών από 27 σχολεία της Β. Ελλάδας και της Μ. Βρετανίας, που πήραν μέρος στο τριήμερο συνέδριο και εντυπωσίασαν με τις τοποθετήσεις τους σε ζητήματα που απασχολούν και ταλανίζουν τη σύγχρονη κοινωνία και τον κόσμο.

Η διοργάνωση του ARCMUN έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να γίνουν κοινωνοί μιας εναλλακτικής εκπαιδευτικής διαδικασίας και να αναζητήσουν λύσεις μέσα από τη διαπραγμάτευση αναπτύσσοντας μια βαθύτερη εκτίμηση και κατανόηση των τρεχόντων παγκοσμίων ζητημάτων (ανθρώπινα δικαιώματα, περιβάλλον, πόλεμος κλπ). Μέσω λοιπόν της βιωματικής μάθησης οι μαθητές αποκόμισαν σπουδαίες εμπειρίες με εκπαιδευτικό όφελος. Μέσα από το συνέδριο, που πραγματοποιήθηκε στην επίσημη γλώσσα των Ηνωμένων Εθνών, την αγγλική, με τη δημιουργία συμμαχιών, με συζήτηση σε μορφή debate και ψηφοφορία, βίωσαν την έννοια της διαπραγμάτευσης και συνέβαλαν στη λήψη αποφάσεων για σημαντικά θέματα.

Η ανάληψη της φετινής διοργάνωσης από το Αριστοτέλειο Κολλέγιο ήρθε να προσθέσει μια ακόμη σημαντική πρωτοβουλία στα εκπαιδευτικά δρώμενα της πόλης μας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του συνεδρίου:

www.aristoteliocollegemun.weebly.com.