Διάχυση αποτελεσμάτων ERASMUS +KA122 – 9o ΔΣ Ηρακλείου Κρήτης

Για δεύτερη φορά οι εκπαιδευτικοί του 9ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου συμμετείχαν σε πρόγραμμα ΕRASMUS KA122 με τίτλο

“ΞΕΔΙΠΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"και διάρκεια 18 μήνες.

Στo πλαίσιο του συγκεκριμένου σχεδίου μετακινήθηκαν 5 εκπαιδευτικοί στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας για να πάρουν μέρος σε επιμορφωτικό σεμινάριο στις αρχές Νοεμβρίου 2022.

Το θέμα της επιμόρφωσης ήταν σχετικό με την ενσωμάτωση της δημιουργικότητας στο σχολικό πρόγραμμα και απευθυνόταν κυρίως σε εκπαιδευτικούς Δημοτικού. Η δομή της ήταν σύμφωνη με τα κριτήρια ποιότητας που έχει θέσει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τα προγράμματα Erasmus+. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε  από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Στόχος του σχεδίου ήταν η εφαρμογή μεθόδων ενίσχυσης των δημιουργικών δεξιοτήτων των μαθητών στην καθημερινή διδασκαλία. Επιδιώχθηκε επίσης η κατανόηση των χαρακτηριστικών της δημιουργικής σκέψης, με σκοπό την ενθάρρυνση των παιδιών για συμμετοχή, συνεργασία και προσωπική έκφραση .

Τέλος με την οργάνωση e-twinning προγραμμάτων και τον διαπολιτισμικό διάλογο ενισχύθηκε η συνειδητοποίηση της αξίας της δημιουργικής δεξιότητας στην παραγωγή καλλιτεχνημάτων που ανήκουν στον κοινό ευρωπαϊκό μας πολιτισμό.

Δείτε τις δράσεις του προγράμματος στην ιστοσελίδα του σχολείου μας:

Erasmus+ KA1 και E-Twinning – 9ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου (sch.gr)