Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης: “Σπάω τη Σιωπή, Σπάζοντας Μπαλόνια”

Στο Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης / Aristotelio College of Thessaloniki η 6η Μαρτίου είναι μια ημέρα γεμάτη δράσεις και συμβολισμούς, καθώς έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής #Βίας και του #Εκφοβισμού. Με τον τίτλο "Σπάω τη Σιωπή, Σπάζοντας Μπαλόνια", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου συμμετείχαν ενεργά σε δράση που αποσκοπούσε στην επισήμανση της Βίας στο σχολικό περιβάλλον και στην καταπολέμησή της. Οι μαθητές και οι μαθήτριες:
📌παρακολούθησαν την ταινία μικρού μήκους "οι σκέψεις της Νεφέλης" από το Χαμόγελο του Παιδιού
📌συμμετείχαν σε μικρά δρώμενα, αναπαριστώντας διάφορες μορφές βίας με στάσεις του σώματος που σχετίζονται με τον #εκφοβισμό. 📌Φορώντας μάσκες απεικόνιζαν διάφορα συναισθήματα που συνδέονται με τη Βία και τον Εκφοβισμό. Οι μαθητές/μαθήτριες αναδεικνύουν έτσι τη σημασία της αντίδρασης έναντι του προβλήματος.
📌Στη συνέχεια κάθε μαθητής/μαθήτρια πήρε ένα μπαλόνι
📌Κατόπιν, όλοι οι μαθητές/μαθήτριες έσπασαν τα μπαλόνια ταυτόχρονα.
📌Ο κρότος από το σπάσιμο των μπαλονιών συμβολίζει το σπάσιμο της σιωπής έναντι της Βίας.
Με αυτήν τη δράση, το Αριστοτέλειο Κολλέγιο στέλνει ένα ισχυρό μήνυμα #ενότητας και #αλληλεγγύης κατά της σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, #ενθαρρύνοντας τους μαθητές/μαθήτριες να μιλήσουν και να δράσουν ενάντια σε κάθε μορφή #κακοποίησης και #αδικίας.
Συντονιστές της δράσης: Παπαχρήστου Μαίρη, Παπαζέτης Κων/νος (φιλόλογοι).