Ένα μικρό μουσείο των Εθνών στο Δημοτικό Σχολείο Πενταπλατάνου Γιαννιτσών

"Μαθαίνουμε κι αλλιώς...😊!" Η πρόταση ήταν του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγης Ε' τάξης και δεν μας άφησε καθολου ασυγκίνητους! Να δημιουργήσουμε ένα μουσείο των Εθνών! Μας συνεπήρε, στην κυριολεξία, η ιδέα και ξεκινήσαμε... Ανοίξαμε μπαούλα, ψάξαμε στα σπίτια μας , αλλά και σε αποθηκες, ζητήσαμε πράγματα από μαμάδες, γιαγιάδες, παππούδες, από ταξίδια τους σε άλλες χώρες, βρήκαμε πληροφορίες για τα εκθέματα μας και το μικρό μουσείο μας ετοιμάστηκε! Εικόνες, χειροποίητα σντικειμενα από Βουλγαρία, νομίσματα, κάρτες, γραμματοσημα, συνταγές μαγειρικης από διάφορες χώρες, ομπρελινο από Ιαπωνία, βαυαρεζικες φορεσιές, τραγούδια, κοσμήματα και βιβλία από Περσία, μάσκες και μουσικά όργανα από Αφρική, τσαντάκια και καδρα από Ινδία, μπρελόκ από Ολλανδία, κηροπήγια των καθολικών εκκλησιών, μαριονέτες από Τσεχία, ουγγαρέζικα μικροαντικειμενα, παλιά ελληνικά αναγνωστικα και πολλά άλλα, αποτελούν τα εκθέματα του μικρου μουσείου μας, που στόλισε μια γωνία του σχολείου μας ταξιδεύοντας μας σε άλλους πολιτισμούς! ❤️ Το τι μπορούν να δημιουργήσουν τα παιδιά, είναι ασύλληπτο! Αρκεί μια σπίθα...