“Manga United”: Το νέο πρόγραμμα ERASMUS+ KA210 του Αριστοτελείου Κολλεγίου.

Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης / Aristotelio College of Thessaloniki συμμετέχει στο πρόγραμμα #ERASMUS+ «Manga United» σε συνεργασία με το σχολείο Marienschule στο Offenbach της Γερμανίας. Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο του την δημιουργία ενός βιβλίου «Μanga». Συγκεκριμένα, οι μαθητές θα αναπτύξουν το σενάριο και τα σχέδια του βιβλίου, βασισμένο στην παραδοσιακή ιαπωνική τέχνη «Manga» και γραμμένο στην Γερμανική, Ελληνική και Αγγλική γλώσσα.
Την Δευτέρα 12/02/2024 πραγματοποιήθηκε η πρώτη συνάντηση των συντονιστών εκπαιδευτικών του προγράμματος «Manga United» στις νέες εγκαταστάσεις του Αριστοτελείου Κολλεγίου. Το απόγευμα τη ίδιας μέρας οι εκπαιδευτικοί των δύο συνεργαζόμενων σχολείων συναντήθηκαν με την κα Κληματσούδα Χρύσα, Δ/ντρια Παιδείας, Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης του Δήμου Θέρμης , καθώς και με εκπροσώπους από το Συμβούλιο Νέων Δήμου Θέρμης, ως εταίρου του «Manga United».