To Αριστοτέλειο Κολλέγιο στην Έκθεση “Fake (f)or Real – Ψεύτικο για Αληθινό”: Μια Περιπλάνηση στην Ιστορία της Παραπληροφόρησης

Το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ - Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου αντιμετωπίζει μια σημαντική πρόκληση στη σημερινή εποχή της πληροφορίας: πώς να διακρίνουμε το ψεύτικο από το αληθινό, το παραπλανητικό από το αληθές. Σε μια προσπάθεια να αναδείξει τη σημασία αυτής της διάκρισης και την εξέλιξή της μέσα από την ιστορία, το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ επισκέφτηκε το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. που φιλοξενεί την έκθεση "Fake (f)or Real - Ψεύτικο για Αληθινό" σε συνεργασία με το Σπίτι της Ευρωπαϊκής Ιστορίας.

Με περισσότερα από 100 εκθέματα από τη Συλλογή του Σπιτιού της Ευρωπαϊκής Ιστορίας, η έκθεση προσφέρει έναν εντυπωσιακό συνδυασμό αντικειμένων, ταινιών και διαδραστικών παιχνιδιών. Οι μαθητές του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ, μετά από ενημέρωση από την ευρωπαϊκή πλατφόρμα mazi.eu για να επισκεφτούν την έκθεση, είχαν την ευκαιρία να την εξερευνήσουν και να ανακαλύψουν τα μαθήματα που προσφέρει σχετικά με την ανάγκη για κριτική σκέψη και πνευματική ευαισθησία στην εποχή της πληροφορίας και της παραπληροφόρησης.

Με αυτήν την έκθεση, το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ -  Σχολείο Πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου δείχνει τη δέσμευσή του στην ενίσχυση της πολιτιστικής και πνευματικής κατανόησης των μαθητών του, προάγοντας την κριτική σκέψη και τη δημιουργικότητα. Μέσα από την προβολή της σημασίας της Αλήθειας και της αναζήτησης της, οι μαθητές αναδεικνύουν τον ρόλο τους ως Πολίτες που είναι Ενεργοί και ενημερωμένοι στη σύγχρονη κοινωνία της πληροφορίας.

Σε έναν κόσμο που συχνά πλημμυρίζει από παραπληροφόρηση και ψευδή νέα, η έκθεση "Fake (f)or Real - Ψεύτικο για Αληθινό" είναι μια πολύτιμη πηγή που ενθαρρύνει την αναζήτηση της Αλήθειας και την ανάπτυξη ενός κριτικού πνεύματος.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου και ώρα 11:00-12:30. Τους μαθητές οργάνωσε και συνόδευσε ο εκπαιδευτικός – συντονιστής του προγράμματος κος Παπαζέτης Κων/νος (Φιλόλογος) σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό κ. Πουρσανίδη Κων/νο (Μαθηματικό)