1η θέση στο διαγωνισμό ρομποτικής Ιονίων Νήσων WRO Hellas

Είμαστε πάλι πρωταθλητές...!! 1η θέση και πάλι στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ιονίων Νήσων και πρόκριση για τον τελικό στην Αθήνα..!! Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν "Αρχιπέλαγος Αιγαίο: Η τεχνολογία βοηθά να αναπτυχθούν τα νησιά"

Οι μαθητές μας (Αλέξανδρος Ζώτος, Στέλλα Θεοδωρίδου, Άρτεμις Λουμπράνου, Άγγελος Πηγής, Εμμανουέλα Ρέγγη, Νεφέλη Τσάβου) μαζί με τη δασκάλα τους κ. Ελευθερία Μαρίνη και τον εκπαιδευτικό πληροφορικής κ. Κώστα Δαγκλή επηρεασμένοι από το πρόβλημα τον σκουπιδιών στο νησί μας, την Κέρκυρα, σκέφτηκαν να ασχοληθούν με πιθανές λύσεις στο πρόβλημα των σκουπιδιών για τον τόπο τους την Κέρκυρα.

Ο ανακυκλωτής μας (το ρομποτάκι μας) με πρόγραμμα κίνησης και κλίσης μεταφέρει ανακυκλώσιμα υλικά (χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο) στο εργοστάσιο ανακύκλωσης που φτιάξαμε και μετά από κατάλληλη επεξεργασία με αγωγούς παράγεται ηλεκτρική ενέργεια η οποία μπορεί να καλύψει τις ανάγκες νησιωτικών περιοχών και ειδικά της Κέρκυρας ώστε να εκλείψει η χρήση λιγνίτη και να περιοριστεί το πρόβλημα των σκουπιδιών που ταλανίζει εδώ και χρόνια το νησί μας...!!

Μπράβο στους μαθητές μας και τους εκπαιδευτικούς μας.

Καλή επιτυχία στον τελικό της WRO Ελλάς και Cosmote στην Αθήνα στις 23 Φεβρουαρίου...!!