1ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας The Arts Ring Erasmus+

Στις  18 Ιουλίου 2023, στο πρότυπο Σχολείο Agrupamento de Escolas Camilo Castelo Branco  της Πορτογαλίας με τις εργασίες του συνεδρίου TPM, έλαβε τέλος μια συνεργασία τεσσάρων ετών για  το ευρωπαϊκό έργο: Το  Δαχτυλίδι των Τεχνών.
 Συνολικά μετακινήθηκαν 29 μαθητές και 8 εκπαιδευτικοί συνοδοί. Οι μαθητές μας αποκόμισαν πολλαπλά οφέλη τόσο μαθησιακά όσο και εμπειρίες που θα αποτελέσουν  εφόδια στην μετέπειτα ζωή τους. Οι γονείς μας είχαν την ευκαιρία να ζήσουν από κοντά την υποδοχή των εταίρων στο Σχολείο μας συμβάλλοντας στην προετοιμασία, ενώ η  ευρύτερη σχολική κοινότητα βίωσε τον  ενθουσιασμό και την Ευρωπαϊκή σχολική κουλτούρα.
 Συμμετέχουσες χώρες η Πορτογαλία, Ιταλία, Ισπανία, Βουλγαρία και Τουρκία.
 Οι τέχνες ενώνουν και δημιουργούν ένα δαχτυλίδι γύρω από το οποίο οικοδομήσαμε γνώσεις, σχέσεις και δώσαμε υπόσχεση βιωσιμότητας.
Δεν ειπώθηκε αντίο γιατί τα ευρωπαϊκά προγράμματα Εrasmus+ δένουν για πάντα τους συμμετέχοντες λαούς.
Καλή αντάμωση σε μελλοντικές  συνεργασίες.