1ο Βραβείο στο 5ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς στον 3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπεζίου παιχνιδιού του ΕΚΟΜΕ

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε τη βράβευση του Νηπιαγωγείου μας  με το  1ο ΒΡΑΒΕΙΟ, στην κατηγορία επιτραπέζιου παιχνιδιού στον  3ο Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Επιτραπέζιου και Ψηφιακού Αφηγηματικού Παιχνιδιού «Το μάθημα… παιχνίδι!» του Εθνικού Κέντρου Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ).

Πρόκειται για ένα παιχνίδι που εμπνευστήκαμε και οργανώσαμε μαζί με τα παιδιά στα πλαίσια του Ετησίου Σχεδίου Δράσης Φιλαναγνωσίας  " Βιβλιο...παιχνιδίσματα! "

Κάθε παίχτης, περνώντας από τα 4 μονοπάτια διαφορετικού χρώματος προσπαθεί   μετακινώντας το πιόνι του, να φτάσει στο κέντρο του ταμπλό , στην Παιδική Δανειστική Βιβλιοθήκη !

Κάθε μονοπάτι παίρνει το όνομά του από το θέμα των παραμυθιών και  τους ήρωες τους, που οι μαθητές μας ξεχώρισαν κι αγάπησαν πολύ!

Το ΚΟΚΚΙΝΟ είναι το μονοπάτι των αγαπημένων ηρώων , από τα παραμύθια ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ, ΠΙΝΟΚΟ και τα ΤΡΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Το ΠΡΑΣΙΝΟ είναι το μονοπάτι των πεινασμένων ηρώων από τα παραμύθια ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΗ ΚΑΜΠΙΑ, ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ …Η ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ και Ο ΩΡΑΙΟΣ ΔΑΡΕΙΟΣ

Το ΚΙΤΡΙΝΟ είναι το μονοπάτι των ξεχωριστών  ηρώων από τα παραμύθια ΕΛΜΕΡ, Ο  ΤΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ  και  ΝΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ.

Το ΓΑΛΑΖΙΟ είναι  το μονοπάτι της  φιλίας και της συνεργασίας εμπνευσμένο από τα παραμύθια Η ΣΚΑΛΑ της ΑΓΑΠΗΣ,  το  ΣΟΦΟΥΛΙ  και TO ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ

Σε κάποια βήματα της διαδρομής,   υπάρχουν εικόνες που παραπέμπουν σε μία από τις δύο ομάδες με καρτέλες εντολών -εικονογραφημένες από τα παιδιά:

Στην  1η ομάδα με τις  Καρτέλες των  μικρών  αναγνωστών  , οι εντολές  αναφέρονται στην αρνητική ή θετική στάση στο χειρισμό των βιβλίων από τους μικρούς βιβλιοφάγους : ανασηκώνοντας μία καρτέλα , ο παίκτης με τη βοήθεια της εικόνας ή την ανάγνωση της εντολής που γίνεται από τη νηπιαγωγό προχωρά μπροστά ή πηγαίνει πίσω ανάλογα ( θετική ή αρνητική στάση/χειρισμός).

Στη 2η ομάδα με τις  Καρτέλες της  Βάγιας Κουκουβάγιας -μασκότ του Ετησίου Σχεδίου Δράσης Φιλαναγνωσίας   οι παίχτες  διασκεδάζουν με παντομίμα  : ανασηκώνοντας μία καρτέλα , ο παίκτης βλέπει τον εικονιζόμενο ήρωα ενός  βιβλίου από τα τέσσερα μονοπάτια  του ταμπλό.  Με τη βοήθεια της εικόνας, μόνος του ή και με τη συνδρομή  της νηπιαγωγού εάν δυσκολεύεται , τον μιμείται με παντομίμα . Όποιος παίχτης από τους υπόλοιπους  τον βρει πρώτος προχωρά 2 βήματα μπροστά.

Στο παιχνίδι μας δεν υπάρχουν ηττημένοι ! Όλοι είναι νικητές καθώς  όλοι θα φτάσουν τελικά στην Παιδική Δανειστική Βιβλιοθήκη για μια ξεχωριστή εμπειρία ανάγνωσης !