2ο “Greek Code Week Hackathon” για Μαθητές

2ο Greek Code Week Hackathon

To “Greek Code Week Hackathon 2023” έρχεται για 2η χρονιά Ελλάδα στις 23 και 24 Σεπτεμβρίου 2023! Το Hackathon απευθύνεται σε μαθητές 15-19 ετών και συνδιοργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τους Έλληνες Πρέσβεις της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού (EU Code Week Ambassadors).

Για ακόμη μια φορά, η χώρα μας είναι ανάμεσα στις 6 χώρες που επέλεξε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για να διοργανώσουν το 2ο Hackathon της EU Code Week. Το Hackathon είναι ένας διαγωνισμός διάρκειας 24 ωρών (σε 2 ημέρες), όπου μαθητές ηλικίας 15-19 ετών καλούνται να δώσουν λύση σε ένα πραγματικό πρόβλημα, αξιοποιώντας τις γνώσεις τους στον προγραμματισμό και την ικανότητα τους στην εύρεση καινοτόμων τεχνολογικών λύσεων.

Ποιος και πώς μπορεί να δηλώσει συμμετοχή;

Το Hackathon είναι ανοιχτό σε:

• Μαθητές/τριες ηλικίας 15-19 ετών.
  • Νέους και νέες που έχουν τελειώσει το Λύκειο τον Ιούνιο του 2023.

Οι ενδιαφερόμενοι δηλώνουν συμμετοχή σε ομάδες των 3 έως 5 ατόμων. Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να σχηματίσει ομάδα και επιθυμεί να συμμετάσχει, μπορεί να δηλώσει συμμετοχή ατομικά και να σχηματίσει ομάδα διαδικτυακά με άλλους μεμονωμένους συμμετέχοντες την πρώτη μέρα του Hackathon. Οι συμμετέχουσες ομάδες ενθαρρύνονται να διασφαλίσουν στο μέτρο του δυνατού την ισορροπία των φύλων. Κάθε ομάδα πρέπει να ορίζει τουλάχιστον έναν προγραμματιστή, έναν σχεδιαστή και έναν παρουσιαστή (pitcher). Κατά την διάρκεια του διαγωνισμού όλες οι ομάδες θα έχουν την ίδια πρόσβαση σε πόρους, μέντορες και τεχνογνωσία για να ολοκληρώσουν την πρόκληση που τους δόθηκε.

Θέμα του "Greek Code Week Hackathon 2023" είναι η αντιμετώπιση ενός προβλήματος που δεν αφορά μόνο τη χώρα μας αλλά και πολλές χώρες παγκοσμίως, της ανακύκλωσης τροφίμων και φαρμάκων. Για την επίλυση του προβλήματος αυτού, οι ομάδες θα διαγωνιστούν διαδικτυακά.

Χρόνος διεξαγωγής

Έπαθλο

Η νικήτρια ομάδα θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στις Βρυξέλλες, όπου θα διαγωνιστεί με τις νικήτριες ομάδες από τις υπόλοιπες 5 χώρες που θα τρέξουν αντίστοιχα Hackathons. Τα έξοδα θα επιβαρύνουν την EU Code Week.

Επικοινωνία: codeweek.gr@gmail.com