Εκδήλωση για την Ισότητα των Δύο Φύλων

Εκδήλωση για την ισότητα των δύο φύλων με θέμα: Ας αναδείξουμε την ανάγκη μιας νέας προσέγγισης πραγματοποιεί ο Δήμος Ηλιούπολης την Πέμπτη 13 Απριλίου 2006 ώρα 19:00 στο Δημοτικό Θέατρο Ηλιούπολης. με τη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης. Το Πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει: Α. Εισήγηση της Μαρίας Μάρκου. Eπικοινωνιολόγου. (Γραφείο Τύπου Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα: «Η σημασία των ΜΜΕ στην διαμόρφωση της άποψης για την ισότητα των δύο φύλων» Β. Προβολή Video της εργασίας μαθητριών – μαθητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης με θέμα: «Η ισότητα των δύο φύλων στα ΜΜΕ. Τα παιδιά βλέπουν. ακούν και ασκούν κριτική». Συντονιστής ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Ιωάννης Καρράς. Γ. Σύντομες εισηγήσεις τους θα παρουσιάσουν: 1. Η κ. Χριστίνα Σαπουντζή. Κοινωνική λειτουργός (Γραφείο Κοινωνικής Υποστήριξης Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα: «Από τη συλλογική οργάνωση στις διαπροσωπικές σχέσεις» 2. Η κ. Μαρία Πανταλέων. Κοινωνική Λειτουργός (Πρωτοβάθμια Υπηρεσία Διαταραχών Μνήμης και Μελαγχολίας Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα: «Τρίτη ηλικία: Ισότητα ή ανισότητα στα δύο φύλα;» 3. Η κ. Νατάσσα Ανάστου. Κοινωνική Λειτουργός (Γραφείο Κοινωνικής Υποστήριξης Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα: «Ανάγκες – αιτήματα για κοινωνική υποστήριξη γυναικών – ανδρών» 4. Η κ. Ανθούσα Πίκη. Ψυχολόγος (Επιστημονική υπεύθυνος του πρόγραμματος «Ψυχολόγοι στα σχολεία») με θέμα: «Ψυχολογική υποστήριξη – Συμβουλευτική σε μαθήτριες – μαθητές. γυναίκες και άνδρες». Δ. Παρουσίαση της εργασίας μαθητριών – μαθητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης με θέμα: «Η ισότητα στην οικογένεια». Συντονιστής ο καθηγητής Μαθηματικών κ. Δημήτριος Παλλαδινός. Θα ακολουθήσει διάλογος. Η εκδήλωση θα κλείσει με ένα τραγούδι που συνέθεσε ο τραγουδοποιός Γιώργος Καπνίσης ειδικά για την εκδήλωση. σε εκτέλεση των μαθητών του 7ου Γυμνασίου. υπό την διεύθυνση του συνθέτη. ***************************************************** ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΠΡΑΞΗ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΑΣ. Οι καθηγητές Ι. Καρράς. Δ. Παλλαδινός και οι μαθήτριες-μαθητές του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης.

Εκδήλωση για την ισότητα των δύο φύλων με θέμα: Ας αναδείξουμε  την ανάγκη  μιας νέας προσέγγισης πραγματοποιεί ο Δήμος Ηλιούπολης την  Πέμπτη 13 Απριλίου 2006 ώρα 19:00  στο Δημοτικό Θέατρο Ηλιούπολης. με τη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης.

Το Πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

Α.  Εισήγηση της Μαρίας Μάρκου. Eπικοινωνιολόγου. (Γραφείο Τύπου Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα: «Η σημασία των ΜΜΕ στην διαμόρφωση της άποψης για την ισότητα των δύο φύλων»
Β.  Προβολή Video της εργασίας μαθητριών – μαθητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης με θέμα: «Η ισότητα των δύο φύλων στα ΜΜΕ. Τα παιδιά βλέπουν. ακούν και ασκούν κριτική». Συντονιστής ο καθηγητής Πληροφορικής κ. Ιωάννης Καρράς.
Γ.  Σύντομες εισηγήσεις τους θα παρουσιάσουν:
1. Η κ. Χριστίνα Σαπουντζή. Κοινωνική λειτουργός (Γραφείο Κοινωνικής Υποστήριξης Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα:
      «Από τη συλλογική οργάνωση στις διαπροσωπικές σχέσεις»
2. Η κ. Μαρία Πανταλέων. Κοινωνική Λειτουργός (Πρωτοβάθμια Υπηρεσία Διαταραχών Μνήμης και Μελαγχολίας Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα:
      «Τρίτη ηλικία: Ισότητα ή ανισότητα στα δύο φύλα;»
3. Η κ. Νατάσσα Ανάστου. Κοινωνική Λειτουργός (Γραφείο Κοινωνικής Υποστήριξης Δήμου Ηλιούπολης) με θέμα:
«Ανάγκες – αιτήματα για κοινωνική υποστήριξη
γυναικών – ανδρών»
4. Η κ. Ανθούσα Πίκη. Ψυχολόγος (Επιστημονική υπεύθυνος του πρόγραμματος «Ψυχολόγοι στα σχολεία») με θέμα:
     «Ψυχολογική υποστήριξη – Συμβουλευτική
     σε μαθήτριες – μαθητές. γυναίκες και άνδρες».
Δ.  Παρουσίαση της εργασίας μαθητριών – μαθητών του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης με θέμα: «Η ισότητα στην οικογένεια». Συντονιστής ο καθηγητής Μαθηματικών κ. Δημήτριος Παλλαδινός.

Θα ακολουθήσει διάλογος.

*****************************************************