7-11-22 Aλσος Συγγρού : Run to save the planet!

Το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αμαρουσίου συμμετέχει στην Παγκόσμια Ημέρα Δράσης Σχολείων Global Action Days  και καλύπτει 460 χιλιόμετρα! Σε συνεργασία με το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων (τον όμιλο «Μεταμορφώσεις» ) και το 5ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου στο Δάσος Συγγρού παίρνουμε συνεντεύξεις, τρέχουμε στη συνεργατική σκυταλοδρομία , μαθαίνουμε την ιστορία του Δάσους Συγγρού με την εφαρμογή actionbound που έφτιαξε η κυρία Φέλλιου και δημιουργούμε έργα τέχνης  land art για να επικοινωνήσουμε το μνμ μας: «Είμαστε η γενιά που αναλαμβάνει δράση για το περιβάλλον»!
Ο όμιλος Δημοσιογραφίας παίρνει συνεντεύξεις και συνεργάζεται με τους οικο detectives  για την ενημέρωση/ευαισθητοποίηση/ενεργοποίηση όλου του σχολείου και της τοπικής κοινότητας.
Ευχαριστούμε τις Διευθύντριες των τριών σχολείων κυρία Χατζέλη , κυρία Ρουμπέα και κυρία Τσιαμάντα