Θερινό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο

Το Ινστιτούτο Μεσογειακών Ερευνών και Εκπαίδευσης με την υποστήριξη του Δήμου Ξυλοκάστρου διοργανώνει τον 1ο Θεματικό Κύκλο «Ιστορία και καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις»  (Τρίκαλα Κορινθίας. 19-23 Ιουλίου 2008).

Ποιοι μπορούν να συμμετέχουν
  • Όσοι. ανεξαρτήτως ειδίκευσης και γνωστικού υπόβαθρου. θα ήθελαν να συμμετέχουν σε μια συναρπαστική περιπέτεια βιωματικής προσέγγισης της φυσικής και πολιτισμικής κληρονομιάς μας.
  • Στελέχη της εκπαίδευσης. Σχολικοί Σύμβουλοι. Εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης που επιθυμούν να εμπλουτίσουν την παιδαγωγική τους πράξη με βιωματικές μεθόδους που απαιτεί η σύγχρονη διδακτική.
  • Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων. εκπαιδευτικοί που εφαρμόζουν προγράμματα Περιβαλλοντικής. Μουσειακής Εκπαίδευσης. Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών. που επιζητούν ανοίγματα σε διεπιστημονική μεθοδολογία.
  • Προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές σχετικών ειδικοτήτων.