Δεύτερο τεύχος της e-εκπομπής – περιοδικού της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Δεύτερο τεύχος της e-εκπομπής - περιοδικού της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης
Σας υποδεχόμαστε στη νέα μας e-εκπομπή!

Σε αυτό το  τεύχος παρουσιάζουμε δυο από τις νέες ταινίες της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης παραγωγής 2008:
  • Αρχαίων Ήχων 'Aρμοσις. μια ταινία για την αρχαία ελληνική μουσική στην κατηγορία ΤΕΧΝΗ-ΠΟΛΙΣΤΙΣΜΟΣ για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. η οποία θα προβληθεί απο την ΕΤ1 στις 9-5 ( Α΄ μέρος ) και 16-5 ( Β΄ μέρος )
  • Κυκλοφοριακή Αγωγή  " Φρένο στ΄ ατυχήματα - γκάζι στη ζωή " για την προσχολική και πρωτοσχολική εκπαίδευση. Τα 3 video-clips της ταινίας (Ποδήλατα. Φανάρια. Ζώνες ασφαλείας) έχουν αναρτηθεί στην υπηρεσία video on demand του ΠΣΔ και θα προβληθούν από την ΕΤ1 στις  3-5. 10-5. 17-5 αντίστοιχα.
Στο άρθρο  Η Εκπαιδευτική Τηλεόραση ...στην τάξη προτείνουμε  τρόπους αξιοποίησης των εκπαιδευτικών ταινιών μέσα στην τάξη.

Το άρθρο Ελευθερίες είναι αφιερωμένο  στην Παγκόσμια Ημέρα Ελευθερίας του Τύπου (3 Μαϊου)

Τέλος. ένα άρθρο για την πορεία του video on demand στην Ευρώπη.

...και φυσικά θα βρείτε  το πρόγραμμα προβολής της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης από την ΕΤ1.