e-Emph@sis: Κυκλοφόρησε το τεύχος Οκτωβρίου 2008!

Το ηλεκτρονικό περιοδικό e-Emph@sis του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου επιδιώκει πρώτα απ' όλα να αναδείξει τις «καλές πρακτικές» των σχολείων μας και των εκπαιδευτικών μας σε μία σειρά από δράσεις που αφορούν στον πολιτισμό. στο περιβάλλον. στον αθλητισμό. στην αγωγή καταναλωτή. στην αγωγή υγείας. στην ευρωπαϊκή προοπτική στην εκπαίδευση. στις νέες τεχνολογίες. στην διαπολιτισμική αγωγή. στην ειδική αγωγή. στην εκπαίδευση ομογενών. κλπ.

Κατά δεύτερον επιδιώκει να ενημερώσει την εκπαιδευτική κοινότητα για αποφάσεις. δράσεις και πρωτοβουλίες του ΥΠΕΠΘ που αφορούν σε εκπαιδευτικά θέματα. καινοτομίες και νέους θεσμούς. σε εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις. καθώς και σε συνεργασίες με άλλους φορείς. σε διοργανώσεις συνεδρίων. ενημερωτικών σεμιναρίων. επιστημονικών συμποσίων. ημερίδων των κλάδων. μαθητικών διαγωνισμών. εκθέσεων βιβλίου. εκπαιδευτικού υλικού. κλπ.

Στο τεύχος Οκτωβρίου 2008 διαβάστε τα άρθρα:

• Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης - Βραβευθέντες μαθητές και εκδηλώσεις του ΥΠΕΠΘ
  • Γραφείο Επικοινωνίας ΥΠΕΠΘ με Γονείς - Οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων αποκτούν βήμα
  • Οι νέοι επισημαίνουν. αναλύουν. επικοινωνούν - Συμπεράσματα από τη ΙΓ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων
  • Το χειροπιαστό «έξυπνο σχολείο» - Το πρόσφατο παρελθόν. το παρόν και το άμεσο μέλλον της σχολικής στέγης
  • Απομακρυσμένες περιοχές στο κέντρο της Εκπαιδευτικής Πολιτικής - Περιοδεία του Υφυπουργού σε Φλώρινα και Κρήτη
  • Ουσιαστικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός στο Λύκειο - Hμερίδα του ΕΚΕΠ στην Αθήνα

Επίσης όπως σε κάθε τεύχος. έτσι και σε αυτό θα βρείτε ενδιαφέροντα άρθρα σχετικά με:

• Νέα για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση
  • Νέα για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση