10ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς – Θεματική Εβδομάδα – Χειροποίητο Σαπούνι Ελαιολάδου

Οι μαθητές της Γ’ τάξης του 10ου Γυμνασίου Καλαμαριάς, στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας και της θεματικής ενότητας Διατροφή και Ποιότητα Ζωής, ασχολήθηκαν με ένα σπουδαίο προϊόν της πατρίδας μας, το ελαιόλαδο.

Πιο συγκεκριμένα παρασκεύασαν παραδοσιακό χειροποίητο σαπούνι ελαιολάδου, στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του σχολείου, με τη βοήθεια της υπεύθυνης καθηγήτριας.
Έμαθαν με τον τρόπο αυτό μια ακόμα σχέση της Επιστήμης της Χημείας με την καθημερινότητά τους. Επίσης έμαθαν πως μπορούν να είναι αυτάρκεις παρασκευάζοντας τα δικά τους αγνά χειροποίητα σαπούνια, αξιοποιώντας ταυτόχρονα, με έναν διαφορετικό τρόπο, τον πολύτιμο αυτό θησαυρό της πατρίδας μας, το ελαιόλαδο.
Τα σαπούνια που παρασκεύασαν παρέμειναν στο εργαστήριο σε καλούπια και μετά την ωρίμανσή τους μοιράστηκαν στους μαθητές.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια
Στέλλα Χατζάρα