Ετικέτα Ποιότητας για το Etwinning έργο ‘Μαζί για έναν καλύτερο κόσμο’

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες και στους μαθητές της ΣΤ΄1 και ΣΤ΄2 του 21ου Δημοτικού Σχολείου Ηλιούπολης για τη συμμετοχή τους στο έργο ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (Etwinning) ‘Μαζί για έναν καλύτερο κόσμο’ (Together for a better world).

Κατά την περσινή σχολική χρονιά 2021-2022, οι μαθητές της έκτης συνεργάστηκαν με ένα σχολείο από την Πολωνία. Αφού γνωρίστηκαν, οι μαθητές των δύο σχολείων δημιούργησαν λόγκο για το έργο σε διακρατικές ομάδες, συζήτησαν για την ψηφιακή ασφάλεια και σωστή συμπεριφορά στο διαδίκτυο, δημιούργησαν ομαδικά ποιήματα για τη φιλία και την ειρήνη. Αντάλλαξαν απόψεις και ζωγράφισαν την πόλη των ονείρων τους.

Μετά από αξιολόγηση του έργου από την εθνική υπηρεσία etwinning το έργο έλαβε την εθνική ετικέτα ποιότητας. Τα κριτήρια της αξιολόγησης εστίασαν σε δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως στην κριτική σκέψη, στη δημιουργικότητα, στη συνεργατικότητα, στην επικοινωνία ανάμεσα στα εμπλεκόμενα σχολεία, στην παιδαγωγική καινοτομία, στην ενσωμάτωση στη διδακτέα ύλη, στη χρήση της τεχνολογίας και στα ορατά αποτελέσματα του έργου.