Βιομηχανικό μουσείο «Τεχνόπολις», Γκάζι

Η «Τεχνόπολις» του Δήμου Αθηναίων, διοργανώνει ξεναγήσεις για μαθητές Ε’ και Στ’ Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου, ΕΠΑΛ, σπουδαστές Ι.Ε.Κ. και ΕΠΑ.Σ. στους χώρους του παλιού εργοστασίου παραγωγής Φωταερίου στο Γκάζι.

altΗ ξενάγηση σκοπό θα έχει να δώσει πληροφορίες για την ιστορία του εργοστασίου (1857-1984) και για τον τρόπο λειτουργίας του. Μέσα από μια διαδρομή στους σημαντικότερους χώρους της Τεχνόπολης, θα αναδεικνύεται ταυτόχρονα η σχέση του με την πόλη της Αθήνας, αλλά και η κοινωνική πλευρά του μικρόκοσμου του εργοστασίου που πέρα από τις βασικές του λειτουργίες, διέθετε τραπεζαρία, κουρείο, λουτρά και άλλους βοηθητικούς χώρους.

Για τον προγραμματισμό της επίσκεψης, μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα. Μαρία Φλώρου ή την κα. Θάλεια Σπυριδάκι.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210 3475518, 210 3461589
Fax: 2103413228
Δ/νση: Πειραιώς 100, Γκάζι

Πρόγραμμα ξεναγήσεων