“Mentoring@sch”: Παρουσίαση eTwinning έργου

Τα παιδιά της Δ΄τάξης του 10ου Δημ. Σχ. Ηλιούπολης διοργάνωσαν εκδήλωση με τη λήξη του σχολικού έτους και παρουσίασαν στις οικογένειές τους, στους δασκάλους και στους μαθητές του σχολείου το eTwinning έργο "Mentoring@sch" που δούλεψαν μαζί με τους Πολωνούς και τους Έλληνες συνεργάτες τους από το 8ο Δημοτικό και το 5ο Γυμνάσιο του Ζάμοτς και το 3ο ΓΕΛ Αργυρούπολης. Το έργο βασίζεται στην ιδέα της αλληλοδιδακτικής και στην μεθοδολογία του Mentoring με τους μαθητές της Δευτεροβάθμιας βαθμίδας (Tutors) να αναλαμβάνουν το ρόλο του"δασκάλου" και τους καθηγητές τους το ρόλο του Μέντορα. Τα παιδιά της Δ΄(Tutees) δούλεψαν διαδικτυακά με συνομίληκα παιδιά από την Πολωνία για να ολοκληρώσουν τις εργασίες που σχεδίαζαν οι Tutors σε συνεργασία με τους Μέντορες και τους εκπαιδευτικούς του έργου. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο μπορείτε να επισκεφθείτε το TwinSpace του, "Mentoring@sch"

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Ναταλία Τζίτζη, Φοίβη Ψημμένου, Κατερίνα Περαντωνάκη, Αριστέα Ντάφου, Γεωργία Μητροπούλου

Στο β΄μέρος της εκδήλωσης τα παιδιά παρουσίασαν το θεατρικό έργο " Η Δασκάλα που έγινε το κεφάλι της καζάνι" σε σκηνοθεσία της θεατρολόγου του σχολείου κ. Δώρας Μπαρουτάκη.