Πανελλήνια Διάκριση στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2023 για το Ημερήσιο Γυμνάσιο Βασιλικού Εύβοιας

Κάθε χρόνο, η Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος διοργανώνουν, σε συνεργασία με τις γαλλόφωνες πρεσβείες στην Ελλάδα, τον «Εθνικό Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας», που απευθύνεται σε μαθητές γαλλικής γλώσσας Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων από όλη την Ελλάδα.

Tο φετινό θέμα του διαγωνισμού ήταν «τα δωμάτια αξιοπερίεργων εκθεμάτων». Το γαλλόφωνο τμήμα της Γ Γυμνασίου (Γ2) του Γυμνασίου Βασιλικού διακρίθηκε σε πανελλήνιο επίπεδο με το 2ο βραβείο στο επίπεδο Α2 ανάμεσα σε 103 τάξεις και με 1711 μαθητές!  Σκοπός ήταν η κατασκευή ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού με ερωτήσεις πάνω στο πολιτισμό της Γαλλίας. Οι μαθητές, με την βοήθεια της καθηγήτριας γαλλικής γλώσσας Ελένης Παπανικολάου, επέλεξαν να κατασκευάσουν δύο παιχνίδια, μια Monopoly και ένα παιχνίδι Φιδάκι (Jeu de l’oie) με τη μορφή του σαλιγκαριού που είναι αντιπροσωπευτικό στοιχείο της Γαλλίας.

Οι 10 κατηγορίες των ερωτήσεων ήταν πάνω στη Μόδα, Τέχνη, Σινεμά, Αθλήματα, Γαστρονομία, Ιστορία, Γεωγραφία, Μουσική, Κοινωνικοί Θεσμοί και Καθημερινή Ζωή.