Tο 3ο Γυμνάσιο Υμηττού ανοίγει τις πόρτες του στην Ευρώπη

Το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού, κατά τη διάρκεια των σχολικών ετών 2018-19 και 2019-20 θα συμμετέχει στο διετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα του ERASMUS+ με τίτλο “TeaMS: Teaching Migrant Students” και κωδικό σχεδίου –2018-1-IT02-KA229-048076_5. Πρόκειται για μια σύμπραξη ανάμεσα σε σχολεία των χωρών Ελλάδας, Ιταλίας, Φινλανδίας, Ισπανίας και Πορτογαλίας, η οποία χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του Ι.Κ.Υ. (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών). Συγκεκριμένα τα σχολεία που συμμετέχουν στη σύμπραξη είναι:

1. Scuola Secondaria di 1° grado Casavola-D’Assisi di Modugno - Iταλία
    συντονιστής του προγράμματος
  2. Suupanniityn koulu – Pirkkala – Φινλανδία
  3. 3o Γυμνάσιο Υμηττού –Υμηττός, Aθήνα – Ελλάδα
  4. I.E.S "ÁGORA” – Caceres – Ισπανία
  5. Agrupamento de Escolas de Perafita - Perafita – Matosinhos - Πορτογαλία.

Η αποδοχή της πολυμορφίας και της πολυπολιτισμικότητας αποτελεί βασικό στόχο του προγράμματος. Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία στατιστικά στοιχεία δείχνουν ότι ο αριθμός των αλλοδαπών μαθητών στα σχολεία αυξάνεται συνεχώς. Ως εκ τούτου, αυτό το πρόγραμμα, που δίνει έμφαση στην ομαδική εργασία, θέλει να προωθήσει την κοινωνική συνοχή, να ωθήσει τις κοινότητες να ξεπεράσουν την εσωστρέφεια και τις προκαταλήψεις και να εκτιμήσουν τις διαφορετικές πολιτιστικές κληρονομιές, ώστε να εξασφαλίσουν την ευημερία και την επιτυχία σε όλους τους μαθητές, καλλιεργώντας το αίσθημα του ανήκειν στο σχολείο, στην κοινότητα και στην ΕΕ.

Το θέμα είναι ένα από τα πιο επίκαιρα και φλέγοντα: η ενσωμάτωση και οι ίσες ευκαιρίες των μαθητών που έχουν μεταναστεύσει και αντιμετωπίζουν κοινωνικο-πολιτισμικό μειονέκτημα.  Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι μαθητές όλων των σχολείων που συμμετέχουν θα ταξιδέψουν για να κάνουν πολιτιστικές ανταλλαγές. Θα ταξιδέψουν, επίσης, μαζί τους και οι εκπαιδευτικοί για τους οποίους θα πραγματοποιηθούν ημερίδες επιμόρφωσης, εφόσον το πρόγραμμα θα παρέχει στους καθηγητές κατάρτιση σε θέματα ενσωμάτωσης μεταναστών και μαθητών από μειονεκτικά περιβάλλοντα στη σχολική κοινότητα. Οι δραστηριότητες που σχεδιάζονται στο πλαίσιο του προγράμματος "TEAMS" αποσκοπούν στην προώθηση της κοινωνικής ενσωμάτωσης εκπαιδευόμενων που προέρχονται από μεταναστευτικό περιβάλλον, μέσω της αλληλεπίδρασης με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους και με δράσεις πολιτιστικών ανταλλαγών μεταξύ μαθητών διαφόρων εθνοτικών ομάδων και χωρών της ΕΕ. Επιμέρους στόχοι για τους συμμετέχοντες μαθητές είναι:

• Η καλλιέργεια της  Αγγλικής  γλώσσας σε πραγματικές συνθήκες.
  • Η ευαισθητοποίηση για τα σύγχρονα κοινωνικά θέματα και ο σεβασμός στις ποικίλες πολιτισμικές επιρροές.
  • Η προώθηση του σεβασμού στις διαφορετικές γλώσσες, παραδόσεις, ήθη και έθιμα και η άρση των προκαταλήψεων.
  • Η ενημέρωση για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του πολίτη.
  • Η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης και της ικανότητας έκφρασης των μαθητών.

Οι συναντήσεις των σχολείων θα ξεκινήσουν στην Ιταλία το Δεκέμβριο και θα συνεχιστούν το Μάρτιο στο σχολείο μας. Είμαστε βέβαιοι πως η εκδήλωση αυτή θα αποτελέσει μια μεγάλη ευκαιρία για ανταλλαγή καλών πρακτικών και πολιτισμικό εμπλουτισμό για όλη τη σχολική κοινότητα και την πόλη του Υμηττού.