Αριστοτέλειο Κολλέγιο «Γιορτάζουμε τις γλώσσες της Ευρώπης»

Την Τρίτη 26 Σεπτεμβρίου 2023 οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου του Αριστοτελείου Κολλεγίου γιόρτασαν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Η Ημέρα αυτή είναι μια ευκαιρία να εορτάσουμε τη γλώσσα ως ένα δώρο, ένα μέσο επικοινωνίας, αλλά και έναν δρόμο για να κατανοήσουμε τους άλλους και τον κόσμο γύρω μας.

Μέσα από διαδραστικά παιχνίδια, διαγωνισμούς και ομαδικές εργασίες οι μαθητές/τριες ήρθαν σε επαφή με άγνωστες πτυχές της ιστορίας των Ευρωπαϊκών γλωσσών και κατ’ επέκταση της κουλτούρας αυτών. Κατανόησαν την προέλευση των γλωσσών, τα κοινά σημεία αλλά και τις διαφορές τους καθώς και την χρήση τους στις κοινωνίες που τις μιλούν. Άνοιξαν ένα παράθυρο προς διάφορους κόσμους, και  διέσχισαν γεωγραφικά και πολιτιστικά σύνορα.

Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν υπό την επιμέλεια και την καθοδήγηση των διδασκουσών της Αγγλικής, Γαλλικής και Γερμανικής γλώσσας από τις 12:00 – 13:30 μ.μ.