“Εξερευνήστε τον Κόσμο της Σωματιδιακής Φυσικής: Επίσκεψη του Αριστοτελείου Κολλεγίου στο CERN!”

Όπως κάθε χρόνο και σε συνεργασία με την κα. Χατζηφωτιάδου Δέσποινα, πειραματική φυσικό στοιχειωδών σωματιδίων του CERN, ομάδα μαθητών του Αριστοτελείου Κολλεγίου πραγματοποίησε την καθιερωμένη επίσκεψη στο CERN.

Ειδικότερα, οι μαθητές μας παρακολούθησαν ομιλία – επιμόρφωση από την κα. Χατζηφωτιάδου Δέσποινα με θέμα «Πειραματική Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων». Περιηγήθηκαν στον χώρο όπου βρίσκονται οι εγκαταστάσεις του  LHC (Μέγας Επιταχυντής Αδρονίων). Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και σε περιβάλλον 3D είδαν την ιστορία του CERN και ενημερώθηκαν για το πείραμα ALICE (A Large Ion Collider Experiment), ένα από τα 4 μεγάλα πειράματα του LHC. Τέλος, επισκέφτηκαν το μουσείο «Υδρόγειος Σφαίρα της Επιστήμης και της Καινοτομίας του CERN».

Συνοψίζοντας, οι εκπαιδευτικοί σκοποί – στόχοι που είχαν τεθεί επιτεύχθηκαν στο έπακρο. Οι μαθητές:

α) κατανόησαν τη σημασία του CERN ως παγκόσμιου ερευνητικού κέντρου για τη φυσική σωματιδίων και την προώθηση της επιστημονικής ανακάλυψης,

β) ενίσχυσαν τις γνώσεις τους στη Φυσική, την τεχνολογία και την επιστήμη γενικότερα,

γ) ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια του CERN, συνομίλησαν με επιστήμονες και είχαν την ευκαιρία να δουν τον Μεγάλο Επιταχυντή Σωματιδίων και

δ) εμπνεύστηκαν για να ακολουθήσουν μια καριέρα στην επιστήμη και την έρευνα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα επιμελείται ο κ. Ιακωβίδης Γιώργος, φυσικός του Λυκείου/M.Sc, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών και ιδρυτικό μέλος της Βαλκανικής Ένωσης Φυσικών (με έδρα τη Θεσσαλονίκη).