Μαθητές του Αριστοτελείου Κολλεγίου ξεχωρίζουν στον Διαγωνισμό Μαθηματικών “ΘΑΛΗΣ”: Ενθουσιασμός και Επιτυχία στην Πορεία προς τον “ΑΡΧΙΜΗΔΗ'”

Και φέτος οι μαθητές του Λυκείου του Αριστοτελείου Κολλεγίου δήλωσαν έμπρακτα την αγάπη τους για τα μαθηματικά παίρνοντας μέρος στον διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «ΘΑΛΗΣ» που πραγματοποιήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 2023 (Α φάση). Στη Β’ φάση του διαγωνισμού με την ονομασία «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» που έγινε στις 20 Ιανουαρίου 2024 προκρίθηκαν οι μαθητές της Α’ Λυκείου: Θεοχάρης Χρήστος και Παπαδοπούλου Μαρία και ο μαθητής της Β’ λυκείου Γκουτζίκας Ορέστης. Ο μαθητής Γκουτζίκας Ορέστης πέρασε στην τελική φάση του διαγωνισμού, «ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ», ο οποίος θα διεξαχθεί στην Αθήνα.  Στην όλη προετοιμασία, η οποία πραγματοποιήθηκε με ενθουσιασμό από τους μαθητές, συνεργάστηκαν όλοι οι μαθηματικοί του Λυκείου, οι οποίοι μοιράστηκαν την αγάπη τους για τα μαθηματικά με τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν. Πολλά συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στον Γκουτζίκα Ορέστη για τη Γ’ φάση του διαγωνισμού.