H νέα μορφή του δικτυακού τόπου του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου

Ο δικτυακός αυτός τόπος αυτός με την νέα αισθητική και διάρθρωση περιεχομένου φιλοδοξεί να αποτελέσει το σημείο αναφοράς όλων των δικτυακών τόπων της Πρωτοβάθμιας. Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και της Επαγγελματικής Κατάρτισης.

Ανανεώσαμε τον Δικτυακό τόπο του Πανελληνίου Σχολικού και τον δίνουμε στην χρήση και την κριτική της Εκπαιδευτικής Κοινότητας.

Ο δικτυακός αυτός τόπος αυτός με την νέα αισθητική και διάρθρωση περιεχομένου φιλοδοξεί να αποτελέσει το σημείο αναφοράς όλων των δικτυακών τόπων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και της Επαγγελματικής Κατάρτισης. Αποτελεί την πύλη για την είσοδο στους δικτυακούς τόπους των Σχολείων και Διοικητικών Μονάδων που φιλοξενούνται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο ενώ φιλοξενεί συνδέσμους σε σελίδες της Εκπαίδευσης που φιλοξενούνται σε άλλους δικτυακούς τόπους.

Η διάρθρωση του περιεχομένου του περιλαμβάνει: Τους δικτυακούς τόπους όλων των σχολείων στα οποία παρέχονται υπηρεσίες από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με κατάλληλη ομαδοποίηση ανά κατηγορία. ενώ ο χάρτης δίνει την δυνατότητα προσπέλασης με βάση την γεωγραφική τους θέση. Στις σελίδες της εκπαίδευσης υπάρχουν οι σελίδες που φιλοξενούνται σε κάθε τόπο εκτός του σχολικού δικτύου. καθώς και τις προσωπικές σελίδες των εκπαιδευτικών.

Η λειτουργία καταχώρησης εξασφαλίζει την δυνατότητα καταχώρησης των σελίδων του για προβολή μέσα απ’ αυτή την θέση σε κάθε μονάδα ή εκπαιδευτικό. Μετά την καταχώρηση ακολουθεί ένα στάδιο επικύρωσης από τον υπεύθυνο του δικτυακού τόπου και οι σύνδεσμοι με την περιγραφή που έχετε δώσει εμφανίζονται στις κατάλληλες σελίδες. Η υποστήριξη χρηστών αφορά την παροχή συμβουλών και οδηγιών στους χρήστες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου ( Σχολικές και Διοικητικές Μονάδες). Εδώ υπάρχουν οδηγίες για την χρήση των παρεχόμενων υπηρεσιών. απαντήσεις σε συνηθισμένα ερωτήματα και οδηγίες για την χρήση των σχολικών εργαστηρίων.

Στην ενημέρωση θα βρείτε σελίδες με δυναμικό περιεχόμενο που περιλαμβάνουν Δελτία Τύπου. Εκδηλώσεις. Ανακοινώσεις Σχόλια.

Ειδικές σελίδες με ενημερωτικό υλικό παρέχουν πληροφορίες ειδικού τύπου για κάθε ενδιαφερόμενο με παρουσιάσεις. κείμενα. τεχνικές αναφορές. Τέλος ξεχωριστή θέση έχουν τα στατιστικά λειτουργίας του δικτύου όπου αναδεικνύουν την λειτουργία του. την χρήση και την αποδοχή του από την Εκπαιδευτική Κοινότητα.

Παραδίδοντας τον δικτυακό τόπο αυτό στην χρήση σας και την κριτική περιμένουμε κάθε υπόδειξη. παρατήρηση και βοήθεια για τον εμπλουτισμό του περιεχομένου του και την βελτίωση της λειτουργικότητας του.

H ομάδα ανάπτυξης Τομέας Δικτυακών Τεχνολογιών Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών