Διακρατική Συνάντηση Εκπαιδευτικών στο 1ο ΕΠΑ.Λ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA2 Σχολικές Συμπράξεις.

Το 1ο ΕΠΑ.Λ Ορεστιάδας  συμμετέχει σε διετές Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ 2017, για την υλοποίηση σχεδίου Στρατηγικών Συμπράξεων αποκλειστικά μεταξύ σχολείων ΚΑ219, Τομέας Σχολικής Εκπαίδευσης,  με θέμα  «ΓΕΦΥΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΚΤΟΤΗΤΑ, ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ» με κωδικό αριθμό 2017-1-PL01-KA219-038326_2.

Το πρόγραμμα διαπραγματεύεται την  διαπολιτισμικότητα, αποβλέποντας να ευαισθητοποιήσει μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς για την αποδοχή της διαφορετικότητας, της πολυπολιτισμικότητας, του σεβασμού προς τον «άλλο» και στην καταπολέμηση της ξενοφοβίας και του ρατσισμού.

Στο παραπάνω σχέδιο συμμετέχουν πέντε σχολεία από αντίστοιχες ευρωπαϊκές χώρες:

1. Spotezcne Liceum, Zamosc, Πολωνία , Συντονιστής Εταίρος
  2. 1o ΕΠΑ.Λ Ορεστιάδας, Ελλάδα.
  3. Lycee Claude Gellee, Epinal, Γαλλία.
  4. Gewerblisch Schule ,Schwabisch Hall, Γερμανία.
  5. Istituto d΄Istruzione Superiore “F.S. Nitti” Potenza, Ιταλία.

Το τρέχον σχολικό έτος 2018-2019, δεύτερη χρονιά υλοποίησης του σχεδίου,  το 1Ο ΕΠΑ.Λ  ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ  φιλοξένησε στην πόλη της Ορεστιάδας,  από 29/09/2018 έως 02/10/2018 οκτώ εκπαιδευτικούς από τα παραπάνω εταιρικά σχολεία ( δύο από κάθε χώρα) για την πραγματοποίηση συντονιστικής – οργανωτικής  διακρατικής συνάντησης.
Στο πλαίσιο της συνάντησης αυτής, οι εκπρόσωποι συντονιστές του προγράμματος, αξιολόγησαν την πορεία του σχεδίου, προγραμμάτισαν  τις επόμενες κινητικότητες των μαθητών και  εκπαιδευτικών στις χώρες φιλοξενίας  ( Γερμανία και Γαλλία)  και συζήτησαν  θέματα που αφορούν την  οργάνωση  και την ολοκλήρωση του σχεδίου.