Λήξη του eTwinning project “My school+your school =Sustainability” – 2ο Γυμνάσιο Περιστερίου

Το έργο eTwinning με τίτλο "My school+your school= Sustainability" εκπονήθηκε στο σχολείο μας το έτος 2022-2023. Σκοπός του έργου η  αφύπνιση της οικολογικής συνείδησης των μαθητών/τριών όπου μετά από έρευνα για τις καθημερινές τους συνήθειες όσον αφορά την ανακύκλωση και την εξοικονόμηση ενέργειας ανακάλυψαν ότι όλοι μας είμαστε μέρος του προβλήματος που λέγεται κλιματική αλλαγή. Στο πλαίσιο του προγράμματος διεξήλθε έρευνα για το πόσο φιλικό προς το περιβάλλον είναι το σχολείο μας και αφού εντόπισαν τα προβλήματα και διατύπωσαν  τα συμπεράσματα τους πρότειναν λύσεις για να γίνει το σχολείο περισσότερο βιώσιμο. Ταυτόχρονα συνειδητοποίησαν ότι τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουν οι συνομήλικοι ετέροι τους στην Ισπανία και Γαλλία.