Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο στην Θεατρική Παράσταση “Τα Τρελά Βατράχια”

Την Παρασκευή 25/11/2022 οι μαθητές του Β2 τμήματος του Αριστοτελείου Κολλεγίου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Τα τρελά βατράχια»  της Mélody Mourey στο Θέατρο Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών.
Η υπόθεση του έργου αναφέρεται στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο: το έργο βασίζεται στην αληθινή ιστορία των δύο γιατρών Eugene Lazowski και Stanislaw Matulewicz, που έκαναν τη δική τους αντίσταση, χρησιμοποιώντας το εμβόλιο του τύφου, ως αποδεικτικό μόλυνσης της περιοχής από τη θανατηφόρα ασθένεια. Τα «Τρελά βατράχια» είναι ένα απίστευτο τέχνασμα, ένα έξυπνο σχέδιο γύρω από αυτό το εμβόλιο για να αποτρέψουν την απέλαση των κατοίκων ενός χωριού από το ναζιστικό καθεστώς.
Η εκπαιδευτική αυτή δράση έγινε στο πλαίσιο της Διαθεματικής διδασκαλίας της Ιστορίας και της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας σύμφωνα με τις οδηγίες διδασκαλίας του Υπουργείου Παιδείας. Παράλληλα, αποτελεί έναν τρόπο για τη βελτίωση, ενδυνάμωση και ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ μαθητή και εκπαιδευτικού.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τους ηθοποιούς της παράστασης που μετά το τέλος συνομίλησαν με τους μαθητές του Αριστοτελείου Κολλεγίου.
Συντονίστρια ήταν η υπεύθυνη καθηγήτρια το Β2 κ. Παπαχρήστου Μαίρη, που οργάνωσε  τη δράση σε συνεργασία με το 5μελές συμβούλιο του τμήματος.