Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο στο 15ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Τι Φοβούνται οι Γονείς σε Σχέση με το Διαδίκτυο;

Οι μαθητές της Α’ λυκείου του Αριστοτελείου Κολλεγίου συμμετείχαν στο 15ο Μαθητικό συνέδριο Πληροφορικής που οργανώθηκε από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Ίδρυμα ‘ΝΟΗΣΙΣ΄ και το Ελληνικό Μουσείο Τεχνολογίας, υπό την αιγίδα του υπουργεία Παιδείας. Οι μαθητές παρουσίασαν μία καινοτόμα εργασία κατά την οποία συνεργάστηκαν με τους γονείς τους. Η εργασία αυτή αποτύπωσε την καλή συνεργασία και την εποικοδομητική σύμπραξη σχολείου, εκπαιδευτικών και οικογένειας με μοναδικό στόχο την ψηφιακή ασφάλεια των μαθητών. Η εκτενής διαδικτυακή περιπλάνηση των τελευταίων καθιστά τους μαθητές ιδιαίτερα ευάλωτους στους ψηφιακούς κινδύνους. Είναι, λοιπόν, φυσιολογική η γονεϊκή ανησυχία, που επιτείνεται και από την αδυναμία προσέγγισης αλλά και από την άγνοια των τρόπων προστασίας. Επομένως θεωρήθηκε απαραίτητη η συνεργασία σχολείου, εκπαιδευτικών και γονέων στην διερεύνηση και καταγραφή των ανησυχιών και προβληματισμών των γονέων μέσω ενός ψηφιακού τοίχου (padlet). Παράλληλα οι μαθητές της Α΄ λυκείου δημιούργησαν ερωτηματολόγια σε Google forms τα οποία απευθύνονταν τόσο στους ίδιους τους μαθητές, όσο και στους γονείς τους. Από την έρευνα που πραγματοποιήθηκε συμπεραίνεται ότι η συνεχή επανάληψη – υπενθύμιση των κινδύνων του διαδικτύου είναι ζητούμενο από τους γονείς αλλά και επιτακτική ανάγκη, καθότι οι μαθητές παρόλο που ξέρουν να απαριθμήσουν τους κανόνες μια υγιούς και ασφαλούς συμπεριφοράς συχνά δεν τους ακολουθούν.