Το Αριστοτέλειο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης τιμά τη «Διεθνή Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη»

Τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023, 11:00 – 12:00,  οι μαθήτριες και οι μαθητές του Α2 τμήματος Λυκείου του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΥ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ υλοποίησαν τηλεδιάσκεψη με τις μαθήτριες και μαθητές του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΛΚΙΔΑΣ σε κοινή δράση για τη «Διεθνή Ημέρα Γυναικών και Κοριτσιών στην Επιστήμη», στο πλαίσιο του Δικτύου Συνεργαζόμενων Σχολείων της UNESCO. Η ημέρα αυτή υπενθυμίζει ότι οι γυναίκες και τα κορίτσια διαδραματίζουν καίριο ρόλο στην επιστημονική και τεχνολογική κοινότητα και ότι η συμμετοχή τους πρέπει να αυξηθεί. Ανέκαθεν τα επιτεύγματα των γυναικών στην επιστήμη υποβαθμίζονται ή αγνοούνται ενώ οι διακρίσεις λόγω φύλου και η υποεκπροσώπησή τους είναι ακόμα και σήμερα παραπάνω από εμφανείς. Με τη δράση τους αυτή οι μαθήτριες και οι μαθητές θέλησαν να επισημάνουν ότι παρά τα εμπόδια που αντιμετωπίζουν καθημερινά οι γυναίκες επιστήμονες από όλο τον κόσμο, ξεπερνούν τις δυσκολίες, αναζητούν λύσεις, καινοτομούν και διαπρέπουν. Μάλιστα, στο μήνυμά του γι’ αυτήν την ημέρα ο ΟΗΕ τονίζει  ότι «η γεφύρωση του χάσματος των φύλων στην επιστήμη είναι ζωτικής σημασίας για την επίτευξη της αειφόρου ανάπτυξης και την εκπλήρωση της υπόσχεσης της Ατζέντας του 2030, “να μην μείνει κανείς πίσω”». Το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  αντιλαμβάνεται το ρόλο της εκπαίδευσης στην εξάλειψη στερεοτύπων.  Γι’ αυτό ευαισθητοποιεί με τρόπο δημιουργικό και βιωματικό τις μαθήτριες και τους μαθητές του στην άρση ανισοτήτων σε θέματα φύλου. Οι μαθήτριες και οι μαθητές μας μετά από προσωπική έρευνα, αποφάσισαν να παρουσιάσουν 10 γυναίκες που διακρίθηκαν σε διάφορα επιστημονικά πεδία διαχρονικά:

• από τις Θετικές επιστήμες, τη Rosalind Elsie Franklin,  Katherine Coleman Goble Johnson, Καλλιόπη Δασύρα, Θεανώ η Θουρία, Ελίζα Κονοφάγου, Θεοδώρα Χατζηιωάννου, Eugenie Clark και  Nettie Stevens
  • από τις Θεωρητικές επιστήμες την Ελένη Γλύκατζη - Αρβελέρ και τη Mary Leakey.

Τη δράση συντόνισαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος «ASPNET -  Δίκτυο των Συνεργαζόμενων Σχολείων της UNESCO» για το ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ κ. Παπαχρήστου Μαίρη (φιλόλογος) και ο κ. Δάρδας Γιώργος (καθ. Πληροφορικής) σε συνεργασία με τον κ. Παπαζέτη Κωνσταντίνο (φιλόλογο, υπεύθυνο καθηγητή της Α’ Λυκείου).